Náš vyměřený čas

4. 8. 2017Žijeme ze dne na den a často si ani neuvědomujeme, že jsme tu jen na chvíli. Pak se ohlížíme a divíme se, jak to letí.

Zamýšlím se poslední dobou nad tím, že jsme jako hráči ve hře zvané Život. Kolem sebe máme mnoho spoluhráčů, se kterými se milujeme nebo různě konfrontujeme.


Ale náš čas tady je vyměřený a nikdo nevíme jak dlouho tu budeme. V naší době je průměrný lidský věk okolo 80ti let. Je to hodně nebo málo? Asi jak pro koho. Můžeme žít déle, nebo naopak méně.

Když si ale uvědomíme, že máme přibližně 29 000 dní, tak je to zase jiná informace. Vidíme to bohatství času. A tento čas je dobrý efektivně využít. Každý jednotlivý den je jako jeden krok.

Kam ale kráčíme? Asi máme nějaký cíl cesty, svoje poslání. Něco pochopit, něco se naučit nebo dokázat. Máme svoje dlouhodobé cíle a taky krátké cíle, malé dennodenní krůčky.


Často od začátku víme, čím chceme být a kam směřujeme. Ale někdy se nedostává odvaha a my se vzdáváme. Nebo se spíš bojíme překročit svůj stín. To se může stát v případě, že sebe sama potlačujeme. Je ale ohromná škoda každého dne, kdy jsme proti sobě.

Život stojí za to žít, opravdově a s nasazením. Hýčkat si ho a každý nový krok využít. Nemyslím tím přehnanou aktivitu. Mám na mysli chuť do života. Že to často není lehké? No to není. Málokdo máme ideální život nebo osud. Někdy je plný překážek nebo nečekaných zvratů. 


Ale co když jsme si to tak vybrali? Kdyby jsme šli lehkou a schůdnou cestou bez zatáček a kopců, tak by nás to brzy přestalo bavit. Dívali byste se na takový film? V každém filmovém nebo literárním díle se vyskytuje v určitou chvíli zápletka - kolize, krize, zvrat a následné řešení.

A právě to nás baví. Takže je zbytečné trápit se problémy, ale bavit se touhle naší šílenou hrou Život, protože náš čas je opravdu vyměřený. A co stihneme je na nás. Potřebujeme mít odvahu a užít si a naplnit své představy.

POUTNÍKOVA CESTA A GENIUS LOCI

Přečíst ukázku z knížky

Monika Micajová

terapie sebepoznání